Zrównoważony rozwój

Działamy z myślą o przyszłości – Zrównoważony rozwój w PTC

Zrównoważony rozwój jest dla firmy PTC kluczowym elementem strategii działania. Dążymy do minimalizowania naszego wpływu na środowisko poprzez inwestowanie w nowoczesne, ekologiczne technologie oraz wdrażanie zrównoważonych praktyk w całym łańcuchu dostaw. Nasza flota obejmuje pojazdy napędzane LNG i bioLNG, które emitują znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu do tradycyjnych paliw. Wspieramy również inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, stale monitorując i redukując nasz ślad węglowy. W ramach naszych działań stawiamy na efektywność energetyczną, optymalizację tras oraz edukację pracowników w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, co pozwala nam przyczyniać się do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń. Zlecając nam przewóz swoich towarów i produktów, zmniejszasz swoje emisje pośrednie w transporcie.

transport ekologiczny

Ideę zrównoważonego rozwoju trafnie oddaje zdanie z Raportu Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju z 1987 r. „Nasza wspólna przyszłość”:
„Zrównoważony rozwój to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”.

1.

Od początku wyodrębnionej działalności transportowej (2013r) założyliśmy działanie w ramach CSR (Corporate Social Responsibility) oraz ESG (ang. Environmental, Social, and Corporate Governance), co znajduje odzwierciedlenie w naszej Polityce Jakości oraz Kodeksie Etycznym, a co najważniejsze, w praktyce naszej działalności. Nigdy nie ulegliśmy trendowi B2B, działamy w oparciu o Kodeks Pracy. Rozumiemy też, że firma nie działa w oderwaniu od środowiska lokalnego, staramy się być jego ważną częścią składową. W miarę możliwości wspieramy lokalne środowiska środkami materialnymi, technicznymi i pracą naszej kadry.

2.

W 2013r rozpoczęliśmy proces dekarbonizacji
Od tego czasu zakup nowych pojazdów kojarzony jest z wyposażaniem ich w technologię FUEL FUSION, czyli alternatywny, dwupaliwowy system zasilania silników Diesla, wykorzystujący LPG lub CNG . Dzięki temu rozwiązaniu w naszych 150 ciągnikach siodłowych zmniejszyliśmy emisję cząstek stałych o 60%, a ilość emitowanego dwutlenku węgla o dodatkowe 4,5% co potwierdziły badania Politechniki Poznańskiej.

3.

Już dziś jesteśmy Gotowi na 55 (ang. Fit for 55), który zakłada m.in.:
ograniczenie emisji dwutlenku węgla w UE o 55% do 2030 r.

Dzięki flocie 105 ciągników siodłowych napędzanych LNG oraz umowie z firmą Shell na tankowanie naszych pojazdów w Niemczech i Holandii gazem bioLNG od lipca 2024r spełniamy kryteria Fit for 55 w zakresie zmniejszenia emisji CO2 przez naszą flotę.

4.

Już dziś jesteśmy gotowi do raportowania emisyjności usług transportowych naszym kontrahentom

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego (PE) i Rady (UE) 2014/95 tzw. NFRD (ang. Nonfinancial Disclosure Reporting Directive), Dyrektywą PE i Rady (UE) 2022/2464 tzw. CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), zobowiązującymi firmy do ujęcia w sprawozdaniach z działalności dodatkowego oświadczenia lub przygotowania osobnego sprawozdania, które jest częścią raportu rocznego] na temat informacji niefinansowych dotyczących kwestii środowiskowych oraz Standardem ESRS E1 z tzw. Rozporządzenia ESRS, dotyczy zmian klimatu i raportowania emisji gazów cieplarnianych nakazującym obliczać Emisję gazów cieplarnianych z uwzględnieniem emisji pośrednich związanych z transportem surowców i półproduktów, oferujemy swoim klientom raportowanie emisyjności naszych usług transportowych.

5.

Nie tylko CO2 się liczy, czyli o NOx i zanieczyszczeniu pyłami PM

NOx oznacza całą rodzinę tlenków azotu, zwykle wytwarzaną podczas procesów spalania z wykorzystaniem tlenu PM2,5 to aerozole atmosferyczne, które w opinii WHO są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Normy jakości powietrza dla cząstek stałych (PM10 i PM2,5) są nadal przekraczane w całej Europie. Samochody ciężarowe – choć stanowią zaledwie pięć procent pojazdów poruszających się po unijnych drogach – odpowiadają za 13% emisji PM2,5 . Tylko siedem państw nie przekracza norm dla PM2,5- to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia. Według Iveco, pojazdy tej marki zasilane na LNG emitują o 95% mniej cząstek stałych i 35% mniej NOx w porównaniu do ciężarówek Euro 6 z silnikiem wysokoprężnym. Według Scanii ciężarówki na LNG pozwalają zmniejszyć NOx o przynajmniej jedną trzecią, a emisje cząstek stałych są niemal całkowicie wyeliminowane – bo zmniejszone o 95%. 

6.

Niższa emisja hałasu

Pojazdy napędzane LNG/bioLNG są cichsze od pojazdów zasilanych olejem napędowym. Ma to ogromne znaczenie dla komfortu kierowcy, ale także dla otoczenia.

Transport ekologiczny Angama